Ağız Şapırdatan İnsan. Misofonya HastalığıNot: Baştan söylemeden edemicem ağzını şapırdatarak yemek yiyen biriyseniz bu yazı canınızı fazlasıyla çıkacaktır, o yüzden okumadan çıkmanızı tavsiye ederim.

Özellikle benim gibi bu duruma karşı aşırı hassasiyet gösteren insanlar için bir işkencedir. Aşırı hassasiyet gösteren diyorum çünkü bu bir hastalıktır ve adı da misofonya. Genel olarak bu tarz seslerden aşırı rahatsız olma hastalığı. Bende bu hastalığın kurbanlarından birisi olarak söylemeliyim ki, aşık olduğumuz insandan bile nefret etmemize sebep olabilecek türden bir rahatsızlık.

Ağız şapırdatan insanlar, kendileri rahatsız olmadığı için herkesin de böyle olduğunu düşünüyor normal olarak. Rahatsız olmayı bir kenara bırakalım, her fırsatta kültür ve elitlikten dem vuran insanımızın bunun bir görgü kuralı olduğunu kabullenmeli. Genelde bunu ağır abi ve maço tiplerin yaptığına dayanarak bunun bir güç gösterisi olmadığını da eklemek isterim. Öyle ki bir saygınlığınız varsa bile yitiriyorsunuz. En azından benim için böyle.

Herşeyi geçtim, benim için ortamda ki insanlara bir saygısızlık niteliği taşıyor bu hareket. Kimse senin iğrenç seslerine maruz kalmak zorunda değil güzel kardeşim. Bence bir lavabo alışkanlığı kadar, insanın eğitilmişliğini gösteren bir hareket. Yani tuvaletinizi yol ortasında yapıyorsanız bunu da yapmanızın bir sakıncası yok.

Özgürlük tanımı, başkalarına her hangi bir rahatsızlık ve ya  zarar vermediği sürece istediğini yapabilmektir. Bize hem rahatsızlık hem de psikolojik olarak zarar verdiği de ortada. Bir aile masasında birden agresif cevaplar vermemize, bir iş toplantısında ortamdan soyutlanmamıza sebebiyet verebiliyor.

Tatlı bir dille uyardığımız zaman da ters tepkiler aldığımız bir gerçek. Bunun bir hastalık olduğunu lütfen kabul edelim ve böyle insanları ortamı terk etmek ya da sizi uyarmak zorunda bırakmayın. Bence pek hoşunuza gitmeyecektir, bizim de hoşumuza gitmiyor zira. Biraz farkındalık olur amacıyla yazdığım bir yazı ama umarım hedefine ulaşır. Umarım bu hastalığa sahip olmayan insanlar da anlayış gösterebilir ve bizler de rahat rahat bir masada yemek yiyebiliriz. Kendinize iyi bakın görüşmek üzere.


Bizi Twitter'dan takip edip destek olabilirsiniz. ama

1 yorum:

yorum
müfred
admin
1 Ocak 2019 22:06 ×

Bu tür şeylerden ben de rahatsız olurum ama bunun bir hastalık olduğunu bilmiyordum.
Yanımda gürültülü bir şekilde sakız çiğnenmesinden de pek hoşlanmam.

müfred
Cevapla
avatar

Kişisel blog, deneme yazıları, kitap, film yorumları ve kişisel gelişim.